"Çocuk Susar Sen Susma; İstismara Sessiz Kalma"

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Dörtyol Belediyesi'nin öncülüğünde çocuk istismarını protesto etmek amacıyla "Çocukların sesi oluyoruz" sloganıyla yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

Dörtyol Belediye Başkanlığı öncülüğünde Atatürk Caddesi üzerindeki saat meydanı'nda toplanan ve araların bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu vatandaşlar, "Çocuk susar, sen susma", "Minik bedenimin sesi ol", "Yarınlarımı kirletme" yazılı dövizler taşıyarak Çaylı Caddesi'nden Atatürk Parkı'na kadar yürüdü.

Grup adına konuşan Zeliha Şengül Kalay, son günlerde çocuk istismarı ve katledilme haberleriyle kahrolduklarını söyledi.

Herkesin bu konuda duyarlı olmasını isteyen Kalay, "Sayın Belediye Başkanım ve burada bizlerle olan Yiğit Dörtyollu Hemşerilerim; Biz günlerdir yaşadığımız bu iğrençlik içinde ayakta durmaya çalışırken daha fazla sessiz kalamayacağımızı fark ettik. Son günlerde ülkemizde çocuklarla ilgili kayıp istismar ve katledilme haberleri ile kahroluyoruz. Ben ve sizlerde anne baba olarak ancak yürüyüş ve basın açıklaması yapıp tepkimizi dile getirebiliyoruz. Eylül gitti Leyla içinse dualarımız fayda etmedi. Caydıramadık canileri. Leyla’nın annesi günlerce ‘Kızım Sütten Başka Bir şey İçmez’ feryatları ettikçe yüreklerimiz parçalandı ve boncuk gözlü kızımız aç bırakılarak katledildi. Daha kaç anne babanın yüreği yanacak. İsimler farkla ancak acılar aynı. Artık Eylül ve Leyla son olsun. Ben ve arkadaşım Nurgül Yılancı’ya canı gönülden destek veren Dörtyol Belediye Başkanımız Sayın Yaşar Toksoy’a ve Dörtyol Kaymakamımız Sayın Murat Bulacak’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca siz Yiğit Dörtyollular! Yüreğinizi ve vicdanınızı ortaya koyup buradan bizlere destek verdiğiniz için teşekkürlerimizi sunuyorum. Umarım Sesimiz duyulur." dedi.

Yürüyüş sonunda Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, yaptığı basın açıklamasında, çocuk istismarlarına tepki gösterdi.

Yaptıkları yürüyüş ile bir farkındalık oluşturmak istediklerini kaydeden Toksoy, “Ankara’nın Polatlı İlçesi’nde ve Ağrı'da kaybolan kızlarımız için başlatılan arama ve kurtarma çalışmalarında maalesef minicik cansız bedenlerine ulaşılması Büyük Türk Milleti ve Dörtyol’umuzda infial yaratmıştır. Elbette bizlerde bu duruma sessiz kalmamız mümkün değildi! Siz değerli hemşerilerimiz ile birlikte çocuklarımızın düşlerini karanlığa teslim etmemek için bir araya geldik. Şehit edilen, katledilen 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara ile 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in cinayetinin hesabını nasıl vereceğiz? Özgecan’lara, Eylül’lere, Leyla’lara musallat olan şerefsizlere nereye kadar tahammül göstereceğiz. Bir yanda minik bir köpeğin dört bacağıyla birlikte kuyruğu kesilir ve ölüme bırakılır, diğer yanda ise küçük çocuklar hedef hâline gelir! Durup düşünelim, çocuğa gücü yeten, çocuğa vahşet uygulayan, çocuğun ve körpe hayvanların kanını döken barbarların yaşama hakkı var mıdır? İdamsa idam, cezaysa en ağır ceza, tecritse tecrit; gereği her neyse alçak barbarlara revadır. Sonuna kadar takipçisi olacağız, Sn. Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli beyin hassasiyetle durduğu bu konu tüm siyasi partilerin desteği ile çocuk istismarlarına en ağır ceza verilmesini yönünde düzeleme yapılacağını ümit ediyoruz” dedi

Başkan Toksoy konuşmasının sonunda “Hem Eylül’e hem Leyla’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük Türk Milletine, Ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunarım” dedi.

Yürüyüş ve basın açıklamasına MHP Dörtyol İlçe Başkanı Şerif Türker, Dörtyol Kızılay Dernek Başkanı Yavuz Kaan Ateş, MHP Kadın Kolları Başkanı Ulviye Öner Özer, Belediye Meclis üyeleri, STK Temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.