100. Yıl dönümü kapsamında “100. Yıl Satranç Turnuvası” düzenlendi.

Milli Mücadelede İlk Kurşun’un atılışının 100. Yıl dönümü kapsamında “100. Yıl Satranç Turnuvası” düzenlendi.

Dörtyol Belediyesi, Türkiye Satranç Federasyonu İl ve Dörtyol İlçe Temsilciliği, Gençlik Hizmetleri İlçe Spor Müdürlüğü işbirliği ile 19 Aralık Kapalı Spor Salonunda “5. Dörtyol İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil festivali kapsamında”, “100. Yıl Satranç Turnuvası” düzenlendi. 19 Aralık Kapalı Spor Salonunda çeşitli yaş guruplarında düzenlenen turnuvaya İzmir, Çanakkale, Antalya, Adana, Mersin, Osmaniye, Ankara, Mardin, Urfa, Kahramanmaraş, Gaziantep illerinden yaklaşık 50’ye yakın sporcu ve Hatay genelinden ise yaklaşık 350’e satranç sever sporcu katıldı.

urnuvanın açılış törenine Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toksoy, Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Gürakan, Satranç Federasyonu Temsilcileri, turnuvaya katılan öğrenci ve sporcuların aileleri katıldı.

 

Turnanın startı öncesi konuşan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, 5. Dörtyol İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali kapsamında İlk Kurşunun Dörtyol’da atılışının 100. Yılını taçlandırmak ve kutlamak adına bir çok etkinlik düzenlediklerini onlardan birinin de İlk Kurşun’un atılışının 100. Yılı olması nedeniyle “100. Yıl Satranç Turnuvası” olduğunu belirterek. Turnuvanın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, turnuvada yarışacak olan sporculara başarılar temennisinde bulundu.

 

Düzenlenen Turnuvada;  FIDE hakemi Yadigar Perçin başhakem, FIDE Hakemi İl Temsilcisi Bedrettin Günay gözlemci, Satranç İlçe Temsilcisi Muhsin Çelebi Arslantaş turnuva direktörü olarak görev yaptı.

 

FIDE Hakemlerinden Yadigar Perçin, düzenlenen turnuvanın amacı öğrencilere, sporculara satrancı sevdirmek, 19 Aralık 1918 yılında Milli mücadelede ilk kurşununun Dörtyol’da sıkılışının 100. Yılını anlamlı kılmak ve onu herkese duyurmak. 12 il’den çok sayıda sporcunun katılacağı bu satranç turnuvası bir festival havasında geçeceğini bekliyoruz. Buraya gelen öğrenciler ve satranç sporcuları aynı zamanda ilçenin de güzelliklerini görme fırsatı bulacaklar dedi.

 

Dörtyol Gençlik Hizmetleri İlçe Spor Müdürlüğünün ev sahipliğinde 19 Aralık Kapalı Spor Salonunda yapılan etkinliğe katılan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toksoy birlikte ilk hamleyi yaparak satranç turnuvasının startını verdi. 2 gün devam eden turnuva sonunda dereceye girenlere törenle kupa ve ödülleri verildi.