T.C

DÖRTYOL BELEDİYE BAŞKANLIĞI


EVLİLİK İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER VE ÖNEMLİ BİLGİLER

 1. GEREKLİ BELGELER

 

1. Çiftelerin en son medeni hali işlenmiş T.C. Kimlik No ’lu resimli Nüfus cüzdanlarının asılları (yıpranmış, soğuk damgası belli olmayan nüfus cüzdanları kabul edilmeyecektir. )

Not: Nüfus cüzdanları dışındaki kimlikler yasa gereğince kabul edilmemektedir.

 

2.  5’er adet vesikalık fotoğraf (orijinal 4,5x6 ebadında olmalı, renkli fotokopi kabul edilmez, kadın için alın ve çene açık olacak, erkek için baş açık olacaktır. Resmi kıyafetle çekilmiş resimler yasa gereği kabul edilmemektedir.)

3. Toplum S.M. kan verilip sonucu Aile Hekimine onaylatılıp Aile Sağlık Hekiminizden alınan EVLENME SAĞLIK RAPORU (Talas emi tahlil sonuçları Aile hekimine onaylatılacaktır. Raporlar resimli, imzalı ve kaşeli olmalıdır).

Not:  Evlenme Sağlık Raporunda ayrıca Akdeniz anemisi taraması yapılmıştır yazısı aile hekimi tarafından onaylanacaktır. Not: 65 yaş üzeri olanların müracaattan sonra bizim vereceğimiz sevk belgesi ile Devlet Hastanesinden evlilik için rapor alması gerekmektedir.

 

4. Uluslar arası Aile Cüzdan Ücreti Dörtyol Belediyesi Veznesine yatırılıp, makbuz nikâh servisine getirilecektir.( Müracaat yapıldıktan sonra ödenecektir.)

 

MÜRACAATLAR SAAT 08:00-17:00 KARA HASAN PAŞA SOSYAL TESİSLERİ EVLENDİRME MEMURLUĞUNDA YAPILMAKTADIR.(YEŞİLKÖY MAH.)

 1. ÖNEMLİ BİLGİLER:

 

 1. DÖRTYOL belediyesi evlendirme dairemiz tarafından evlilikleri gerçekleştirilecek çiftlerden birinin DÖRTYOL’DA ikamet etmesi zorunludur. DÖRTYOL’DA oturanlar sistemimiz tarafından görüldüğünden ikametgâh belgesi getirmelerine gerek yoktur.

 

 1. Evlenecek olan çiftlerden birinin ikametgâhının DÖRTYOL’DA bulunmaması durumunda ve DÖRTYOL belediyesi evlendirme dairemiz tarafından evliliklerinin gerçekleştirilmesini isteyen çiftler bağlı oldukları belediyenin evlendirme memurluğunun birinden ortak izin belgesi almaları gerekmektedir.

 

 1. Evlenecek çiftlerin başvuruya beraber gelmeleri zorunludur. Eşlerden biri başvuruya gelemiyor ise(örn; şehir dışında yurtdışında olması veya başvuruya gelemeyecek durumda bulunması gibi) bir diğerine Noter onaylı vekâletname vermesi zorunludur. Bunun için noterden Özel Vekâletname düzenlemesi ve bu vekâletnamede VEKÂLET VEREN ile VEKİLİ ve EVLENECEĞİ KİŞİNİN tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi şarttır. Evlendirme yönetmeliği madde 17.Vekâletnamede kişilerin nüfus cüzdan fotokopileri arka sayfada onaylı olmalıdır.

 

 1. Kadınlarda boşanma ve eşinin ölümü halinde 300 gün süre geçmelidir ya da aile mahkemesinden iddet süresini gösterir mahkeme kararı ( kesinleşme şehri ) getirmesi şarttır.

 

 1. Kız-Erkek 16 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak aile mahkemesinden alınacak mahkeme kararı ile evlenebilirler. 17 yaşını tamamlayan erkek-kız velinin izni, eğer veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile evlenebilirler. Anne-Baba biri ölmüş ise ölümü vukuatlı nüfus kaydı ile belgelenecektir.

 

 1. Soyadını kullanmak isteyen bayanlar başvuru esnasında söylemeleri gerekmektedir.
 2. Evlenen çiftler nüfus cüzdanlarını evlilik tarihlerinden 10 gün sonra Türkiye de ki herhangi bir nüfus müdürlüğünden değiştirebilirler.

 

 1. Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ müracaat dosyasına koyulur.

 

 1. Evrakların geçerlilik süresi 6 aydır(180 gün).

 

 1. Nikâh süresi belirlenirken en fazla 4 ay sonrasına, en erken ise 3 gün sonrasına gerçekleştirilmek üzere nikâh günü verilmektedir. Örneğin, Mart ayında nikâh günü almak için belediyemize gelen kişi Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz aylarına gün alabilir veya Başvuru tarihinden bir gün sonrasına veya aynı gün içerisine gün verilemez.(Evrakların incelenmesi için en az üç gün süreye ihtiyaç duyulmaktadır.)

 

 1. Telefonla nikâh günü rezervasyonu kesinlikle yapılmamaktadır. Nikâh günü almak için evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması ve evlendirme dairemize gelinmesi zorunludur.

 

 1. Nikâh tarihlerini ertelemek veya iptal etmek isteyenler en az 1 hafta önceden bildirmesi gerekmektedir.

 

 1. Şahit olabilmek için ergin ve mümeyyiz olarak ve tanıklık ettiği kişiyi tanımak şarttır(Evlendirme Yönetmeliği madde:28). Şahitlik yapacaklar T.C. kimlik numarası yazılı Nüfus cüzdanı yanında olmalı ve istenildiğinde gösterilmesi zorunludur.

Ömür Boyu Mutluluklar Dilerim.

Fadıl KESKİN

BELEDİYE BAŞKANI

 

 

 

 

Çağrı Merkezimiz: 444 7 712

Dahili: 2092